Stare butelki z Pomorza Zachodniego - katalog internetowy
Strona Główna ˇ Katalog wg miast ˇ Galeria zdjęć ˇ Linki ˇ Forum ˇ SzukajWtorek, Czerwca 25, 2024
Nawigacja
Portal
  Strona Główna
  Katalog wg miast
  Brak opisów
  Galeria zdjęć
  Forum
  Edukacja
  Jak fotografować
  Linki
  Kontakt
  O nas

Szczecin - browary

Szczecin - inne A-H

Szczecin - inne J-R

Szczecin - inne S-Z

Szczecin - spirytualia

Szczecin - apteki

Szczecin - mleczarnie

Stargard - browary

Stargard - inne

Stargard - spirytualia

Stargard - apteki

Stargard - mleczarnie

Brudzewice

Chociwel

Daleszewo

Dalewo

Dąbie

Dobra

Dolice
  Behlke

Dziwnów

Golczewo

Goleniów

Gryfice

Gryfino

Kamień Pomorski

Łobez

Maszewo
  Timm

Międzyzdroje

Nowogard

Płoty

Podjuchy

Police

Pyrzyce

Resko

Suchań

Świnoujście

Trzebiatów nad Regą

Trzebiatów k. Stargardu

Wolin

Żydowce

Chojna

Choszczno

Lipiany

W zbiorach:
Aktualnie w naszym katalogu:

zdjęć butelek


różnych firm

Ostatnio dodane firmy
Krüger M.R.
Kreuz-Apotheke Misdroy
Pellmann
Pèe
Adler Apotheke Freie...
Schultz & Lübcke
Winkelmann
Pabst
Schäfer
Nowości w Galerii

Liepelt I


Rückforth 6


Rückforth 7


Rasch Halb-Onkel 1911


Mampe Cherry Brandy 1904

Jak fotografować

JAK FOTOGRAFOWAĆ BUTELKI?

Krótki kurs amatorskiego fotografowania butelek.

MINIMALNE WYMAGANIA

Co zrobić, żeby zdjęcie nadawało się do umieszczenia w naszym katalogu?

Muszą być - jednocześnie - spełnione trzy warunki:

1) Prawidłowo oddany kształt butelki

Zdjęcie na wprost, nie pod kątem, bez zniekształceń perspektywicznych (np. zbyt krótkiej szyjki, gdy aparat jest ustawiony nad lub pod fotografowaną butelką). No i oczywiście na fotografii musi być widoczna cała Wasza butelka czy destrukt, żaden jej fragment nie może znaleźć się poza kadrem.

2) Czytelne, w miarę dobrze widoczne napisy na butelce

To właściwie nie wymaga komentarza. Jak najmniejsza ilość zaciemnień, jak najmniejsza ilość odbłysków na napisach.

3) Duże zdjęcie, najlepiej w orientacji pionowej, długi bok co najmniej 1200 pikseli (niskie butelki - np. apteczne i inne niższe od piwnych) lub 1600 pikseli (typowe butelki piwne i wyższe od nich - np. duże spirytualia, duże mleczne itp.)

To ze względu na skalowanie z innymi zdjęciami z naszego katalogu. Ten akurat warunek łatwo osiągnąć w ustawieniach aparatu. Najłatwiej ze wszystkich trzech. Większość aparatów cyfrowych robi dużo większe zdjęcia, niż wspomniane tu minimalne wymiary.

Jeśli Wasze zdjęcie będzie spełniało te trzy warunki, na pewno znajdzie się w naszym katalogu.

No dobrze, ale jak to osiągnąć w warunkach amatorskich?

Przede wszystkim musicie używać normalnego aparatu cyfrowego. Telefony komórkowe nie nadają się.

Po drugie, ze względu na możliwe odblaski należy fotografować bez lampy błyskowej. Czyli raczej w naturalnym oświetleniu słonecznym. Odpowiednie oświetlenie sztuczne jest bardzo trudne do uzyskania w warunkach amatorskich. Kolega Leszek Oczkoś, autor większości zdjęć z naszego katalogu i w życiu pozakolekcjonerskim zawodowy fotograf, korzysta z profesjonalnego studia fotograficznego, ze specjalnym oświetleniem. Dla zwykłych amatorów, czyli większości Czytelników łącznie z piszącym te słowa - są to warunki nieosiągalne. Eksperymentowałem zresztą z różnymi "wynalazkami" - np. trzy lampy halogenowe z TESCO. Za każdym razem wyniki były nędzne i zniechęcające.


FOTOGRAFOWANIE POD ŚWIATŁO

Robienie zadowalających zdjęć butelek nie jest łatwe. Nie da się tego porównać z prostym w sumie fotografowaniem z góry porcelanowego patentu, z którym już wielu z Was miało do czynienia. Szkło samo w sobie jest obiektem kłopotliwym - jego gładka powierzchnia generuje różne refleksy, odbicia. A my jeszcze chcemy utrwalić na zdjęciu napisy z butelek. Dodatkowe utrudnienie. Ale przy odrobinie staranności jest to wykonalne. W wyniku eksperymentów wybrałem optymalne wyposażenie takiego amatorskiego "laboratorium" do fotografowania butelek. Zaznaczam, że chodzi tu o robienie zdjęć pod światło. Jego wygląd możecie zobaczyć tu na zdjęciu.


(kliknijcie, żeby powiększyć)

Jest bardzo tanie:

a) element oświetlający - słońce mam za darmo. Wykorzystuję parapet okna położonego na zachód. Dobre warunki do zdjęć mam teraz - początek września - tak między godziną 16.30 a 18.00/18.30. Oczywiście dzień musi być w miarę bezchmurny, żeby słońce nie było zasłonięte.

b) światło słoneczne musi być rozproszone, żeby zmniejszyć ilość odbić i refleksów - i do tego celu służy ramka z przyklejonym arkuszem A3 kalki technicznej. Można by było także ten arkusz przymocować po prostu do szyby - np. taśmą klejącą. Ważne jedynie, żeby to był jeden duży arkusz A3, a nie np. dwa małe A4. W przypadku tych ostatnich w tle zdjęcia byłoby widać pasek innej barwy w miejscu łączenia arkuszy - dość brzydko by to wyglądało, nie polecam.

c) butelka musi koniecznie stać na czymś przeźroczystym i nad parapetem, inaczej dolna część będzie niewidoczna (mocno zaciemniona). Konieczny warunek, i bardzo proszę, zawsze go pilnujcie, przy fotografowaniu pod światło. Więc wszelkie puszki itp. nieprzeźroczyste podstawki się nie nadają. Z kolei słoiki wytwarzają brzydkie refleksy. Najlepszy byłby prawdopodobnie jakiś duży, wysoki kieliszek z bardzo szeroką podstawą, ustawiony do góry nogami - czyli butelkę do fotografowania stawialibyśmy na tej podstawce. Takiego czegoś używa kolega Leszek Oczkoś. Niestety, nie miałem takowego w domu. Moje kieliszki szampanowe były za małe, a konstrukcja z ich wykorzystaniem niestabilna. Bałem się, żeby nie stracić cennych butelek. Użyłem więc - co zobaczycie na w/w zdjęciu - dwóch przeźroczystych plastikowych "kostek" od takich kwadratowych karteczek do notowania.

d) ostatni już element to deska użyta jako podstawka, żeby rozszerzyć trochę przestrzeń parapetu. Zwykły kawałek płyty, plus dwie podpórki, których tu nie widać na zdjęciu. Był potrzebny ze względu na moją ramkę z kalką. Jeśli jednak przylepiłbym tą kalkę bezpośrednio do szyby, można by się było bez całej tej konstrukcji obyć.

Teraz już konkretne porady związane z samym fotografowaniem.

1. Fotografujcie osobno butelki o różnych barwach.

Czyli np. najpierw wszystkie "białe", potem osobno wszystkie jasnobrązowe (prawie żółte), osobno wszystkie ciemnobrązowe, osobno jasnozielone, osobno ciemnozielone. To jest właśnie klucz do udanych zdjęć butelek. Niestety, będzie potrzebna regulacja aparatu w przypadku ciemniejszych kolorów. O czym w punkcie poniżej. Najłatwiej fotografować butelki bezbarwne i jasnobrązowe. Wystarczą ustawienia domyślne aparatu. Przy ciemnobrązowych a szczególnie zielonych będzie już potrzebna regulacja ustawień aparatu.

2. Dla ciemnych butelek ustawiajcie wyższy balans bieli.

Wiem, że Wielu Czytelników nigdy z tego nie korzysta. Ale to nic trudnego. Ja sam fotografuję takim prostym "głuptakiem", 7-letnim Canonem A200. Nie ma tam zbyt wielu ustawień, ale balans bieli jest.

Na ekraniku wygląda to mniej więcej tak (skan z instrukcji od aparatu).

Ja w moim Canonie fotografuję zielone butelki z ustawieniem balansu bieli prawie na maksa (ostatnia kreska przed +2). Efekty możecie zobaczyć przy butelkach stargardzkich.

A po co to wszystko? Czy nie można tych ciemnych zdjęć po prostu rozjaśnić w komputerze? Otóż nie. Generalnie warto zapamiętać, że przy obróbce zdjęć łatwiej przyciemnić zbyt jasne, niż rozjaśnić zbyt zaciemnione ujęcie. W dolnej części butelki pojawią się różne ciemne plamy i tzw. "szumy" (różnokolorowe kropki). Piszę to z doświadczenia. Zresztą niech przemówią obrazki.


(kliknijcie, żeby powiększyć)

Zdjęcie z lewe oryginalna fotka z domyślnym (0) balansem bieli. Zdjęcie w środku - to samo, po rozjaśnieniu gamy. Napisy już widać, ale w dolnej części pojawiły się brzydkie szumy. Zdjęcie z prawej - inna fotografia tej butelki, już z wyregulowanym balansem bieli (ostatnia kreska przed +2).

Które zdjęcie jest lepsze? Oceńcie sami.

Doradzam więc zaprzyjaźnić się z tym balansem bieli i jak najczęściej tego używać. Przyda się także przy innych fotografiach - np. odznak, medali. Większość z Was ma naprawdę fajny, nowoczesny cyfrowy sprzęt - który warto odpowiednio wykorzystać. Byłoby szkoda robić nim zdjęcia na poziomie małoobrazkowych "głuptaków" z lat 90-tych.

3. Zawsze róbcie kilka zdjęć jednego obiektu.

Przy czym nie chodzi tu o pstrykanie kilku kolejnych klatek w tym samym położeniu aparatu. Przydatne są lekkie przesunięcia i ustawianie kadru na nowo. Powód jest prozaiczny - odblaski. Czasami też niektóre klatki wychodzą nieostre. Mając kilka ujęć do wyboru, możemy wybrać najlepsze, np. takie z najmniejszą ilością odbić i refleksów.

4. Przy fotografowaniu starajcie się stabilizować aparat.

Np. opierając rękę z aparatem o poręcz krzesła. Bo nie każdy dysponuje odpowiednim statywem. Lub choćby siedząc na jakimś stołku w czasie robienia zdjęć. Poruszone zdjęcia są zazwyczaj nieostre.

5. Sprawdzajcie od razu efekt swojej pracy na dużym ekranie komputera.

W tej poradzie chodzi o to, żeby w razie czego móc zdjęcie powtórzyć nieudane fotki, dopóki mamy dobre oświetlenie. Czyli róbmy to zaraz po "sesji zdjęciowej", a nie dopiero wieczorem. Przy okazji możemy się upewnić, czy np. ustawiony balans bieli jest odpowiedni. W ogóle jeśli fotografujecie dużą serię butelek (np. kilkanaście sztuk), doradzam fotografować je kolorami (patrz porada nr 1). I warto wtedy upewnić się przy zaczynaniu każdego nowego koloru (np. ciemnobrązowego, jasnozielonego, ciemnozielonego), czy ustawiliśmy odpowiednio aparat. Pozwoli to uniknąć rozczarowań. Niestety, to co widzicie na małym ekraniku aparatu - i wydaje Wam się idealne - nie zawsze takie będzie, gdy wrzucimy fotkę na duży ekran komputera.

6. Przy małych butelkach (np. miniaturki spirytualiów, czy butelki apteczne niewielkiej pojemności) używajcie funkcji makro.

W aparatach jest ona oznaczona symbolem "kwiatuszka".
FOTOGRAFOWANIE ZE ŚWIATŁEM Z PRZODU

Taki wariant wybrał Kolega Wojciech Mościński. Poniżej możecie zobaczyć efekty jego pracy.


(kliknijcie, żeby powiększyć)

Zdjęcie spełniają wszystkie warunki i zostały dodane do katalogu.

Niestety, o technice wykonania nie mam wiadomości, więc nic nie mogę napisać. Może Kolega Wojtek zechce kiedyś dodać opis w komentarzu?


PODSUMOWANIE

Mam nadzieję, że te porady będą użyteczne.

W imieniu swoim i innych Kolegów zaangażowanych w projekt katalogów porcelanek i butelek zapraszam Was do współpracy. Jeśli czujecie się na siłach zrobić samemu fotki Waszych eksponatów. Z chęcią powitalibyśmy je w naszym katalogu. Pamiętajcie tylko, że to trochę trudniejsze niż robienie zdjęcia na Allegro.

To kwestia bardzo delikatna. Z jednej strony nie chcemy nikogo urazić - i zmarnować czyjąś pracę. Z drugiej strony - nie chcemy też marnować naszej pracy, w tym Kolegi Leszka. Musimy zachować jakiś minimalny poziom techniczny zdjęć w katalogu. Czyli wspomniane na samej górze trzy warunki. 1) Prawidłowo oddany kształt butelki. 2) Czytelne, w miarę dobrze widoczne napisy na butelce. 3) Duże zdjęcie, najlepiej w orientacji pionowej, długi bok co najmniej 1200 pikseli.

Jeśli zdjęcia będą je spełniały, na pewno znajdą się na naszej stronie. Jak możecie zobaczyć w katalogu (np. zdjęcia butelek stargardzkich, autorstwa Wojciecha Mościńskiego i piszącego te słowa, zdjęcia butelki mleczarni w Lipianach autorstwa Kolegi Rychu2008, zdjęcia butelek pyrzyckich Jacka Ostaszewskiego) - jest to wykonalne także w warunkach amatorskich. Potrzeba jedynie trochę staranności - no i przede wszystkim prób, nim osiągniemy zadowalający efekt.

Mam nadzieję, że wielu z Was to się uda - i że nasz katalog zachodniopomorskich butelek będzie się nadal rozrastał.

Pozdrawiam
Remigiusz Paduch, administrator

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Użytkowników Online
Gości Online: 3
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 68
Nieaktywowany Użytkownik: 6
Najnowszy Użytkownik: buczerx
Ostatnio widziani
buczerx 4 tygodni
kornafixx31 tygodni
Stettinadventure34 tygodni
Remigiusz133 tygodni
MAUS139 tygodni
KangurPL189 tygodni
jaceko30289 tygodni
NIUTA361 tygodni
Aygon368 tygodni
Kuppermann403 tygodni
Nowe komentarze
komentarze do artykułów Typ 2 jest w moim pos...
komentarze do artykułów Zielone Beyer typ 2/3b...
komentarze do artykułów Posiadam jeszcze jeden...
komentarze do artykułów trafiłem typ Typ IV / ...
komentarze do artykułów jaki zwiazek istnial p...
komentarze do artykułów czy ktos ma informacje...
komentarze do artykułów Jeszcze jeden typ bute...
komentarze do artykułów Ostatnio w lesie za po...
komentarze do artykułów Nie ma tej butli w kat...
komentarze do artykułów Typ III, również zielony
Mapa


Interaktywna mapa
szczecińskich browarów
Losowa fotografia
O projekcie
Na stronie znajduje się:
Artykułów:275
Zdjęć w galerii:215

Artykuły z naszej strony
były przeglądane
699903 razy!
Wybierz Skórkę
Skórka
Security System 1.7 Š 2006 by BS-Fusion Deutschland
CTracker - cback.de


Inne projekty autora


Olejów na Podolu


Wycinki ze starych gazet
1714472 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01 || eXtreme fusion by eXtreme Crew © 2003-2005